Pomorski Klaster ICT funkcjonuje jako partnerstwo – wzajemne prawa i obowiązki reguluje „Umowa partnerstwa w ramach pomorskiego klastra ICT” zawarta w Gdańsku 29 października 2009 roku. Przyjęte rozwiązanie pozwoliło na zachowanie dużego stopnia elastyczności, a otwarta i transparentna formuła organizacyjna klastra ICT sprzyja integracji i podejmowaniu dodatkowych działań w poszczególnych obszarach zainteresowań uczestników klastra. Klaster ma charakter otwarty – nowe podmioty podpisują tzw. akt przystąpienia, na podstawie którego, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji Rady Klastra, stają się one Uczestnikiem Klastra.
Region pomorski jest ważnym ośrodkiem rozwoju branży ICT w kraju. Aby jednak stale wzmacniać swoją pozycję, branża musi nie tylko dostosowywać się do zmieniających się warunków, ale przede wszystkim wykorzystywać nowe możliwości w momencie, gdy tylko się pojawią. Firmy z sektora ICT stoją przed wyzwaniem nie tylko nadążania za ciągle zmieniającymi się technologiami, potrzebami klientów, a także warunkami prowadzenia biznesu, ale wyprzedzania ich. Konieczne jest tworzenie nowych produktów, nowych firm i przyciąganie nowych inwestycji do regionu w celu zwiększania masy krytycznej, która w dużym stopniu decyduje o konkurencyjności klastra na globalnym rynku. Rzeczywistość ta ukształtowała misję i wizję Pomorskiego Klastra ICT, cztery główne cele strategiczne oraz związane z nimi działania.
Krajowy Klaster Kluczowy (KKK) to klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej; KKK są identyfikowane na poziomie krajowym, m.in. w oparciu o kryteria dotyczące: masy krytycznej, potencjału rozwojowego i innowacyjnego, dotychczasowej i planowanej współpracy oraz doświadczenia i potencjału koordynatora.
Koncepcja Inteligentnych Specjalizacji ma na celu wskazanie obszarów o dużym potencjale, specjalizujących się w wybranych dziedzinach nauki i technologii, pracach badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych przedsięwzięciach przyczyniających się do rozwoju gospodarczego województwa, jak również wpływającego na jego konkurencyjność w skali krajowej i międzynarodowej. Wymóg określenia dla każdego regionu listy takich specjalizacji wynika z wytycznych Komisji Europejskiej na nową perspektywę finansową 2014-2020.